Montaż

Kilka słów o montażu deski elewacyjnej wykonanej z rdzenia styropianowego:

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnie instalacyjne powinny być wolne od wszelkich zanieczyszczeń i zabrudzeń, oraz na tyle konstrukcyjne, aby stanowić silne podłoże do instalacji imitacji desek elewacyjnych.

Więcej informacji znajdziesz na www.plastmaker.pl

Przed rozpoczęciem prac montażowych

Dokładne rozplanowanie instalacji desek elewacyjnych sprzyja późniejszemu komfortowi  pracy.

Potrzebne będą: piła tarczowa diamentowa (ukośnica), poziomica, szpachelka, paca grzebieniowa.

Więcej informacji znajdziesz na www.plastmaker.pl

Próba technologiczna.

Przed przystąpieniem do montażu imitacji deski elewacyjnej wskazane jest przeprowadzenie próby technologicznej celem satysfakcjonującego osiągniecia zamierzonego efektu dekoracyjnego. Próba taka polega na przeprowadzeniu całego poniżej opisanego procesu na fragmencie  powierzchni instalacyjnej wykorzystując do tego celu element deski styropianowej. Po osiągnięciu satysfakcjonującego efektu można przystąpić do właściwej instalacji imitacji drewna na elewacji

Więcej informacji znajdziesz na www.plastmaker.pl

Montaż deski elewacyjnej.

Instalację imitacji deski należy rozpoczynać od najwyżej położonego punktu. Masę klejową akrylową nanosić grzebieniowo na powierzchnię instalacyjną na tzw. niski grzebień ok. 3-4mm.  Zalecany jest montaż w ciepłe, słoneczne dni wolne od opadów atmosferycznych. Niepożądanym jest ryzyko opadów mogących wypłukać związki wiążące stosowanych klejów, co w konsekwencji może skutkować późniejszymi, niepożądanymi wykwitami na instalacji. Zalecane do instalacji są bezcementowe masy akrylowo mineralne lub, kleje poliuretanowe. Należy pamiętać, że masy klejowe dużo wolniej dojrzewają za profilem imitacji deski elewacyjnej niż w warunkach otwartych. Montaż deski elewacyjnej należy przeprowadzać w taki sposób, aby pod instalację nie dostawała się woda.  Wszelkie odsłonięte na krawędziach rdzenie należy potraktować masą mineralno-akrylową chroniąc je przed warunkami zewnętrznymi. Montaż elastycznych okładzin przeprowadzać w minimum 2 osoby dbając o właściwe dociśniecie okładziny elewacyjnej do powierzchni montazowej. Należy zwracać uwagę na ograniczoną elastyczność okładzin elewacyjnych i nie dopuścić do przekroczenia jej strzałki ugięcia co w konsekwencji może prowadzić do przełamania profilu deski elewacyjnej.

Więcej informacji znajdziesz na www.plastmaker.pl

Przycinanie

Do przycinania styropianowych desek elewacyjnych najlepiej używać piły diamentowej zainstalowanej do ukośnicy.

Gruntowanie i malowanie

Po wyschnięciu  kleju montażowego przystępujemy do gruntowania całej instalacji tłem pełnokryjącym o nazwie Grunt Expert. Do tego celu najlepiej używać pędzla z naturalnym włosiem. Po całkowitym wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do malowania instalacji deski elewacyjnej lazurą pół -transparentną w postaci lakierobejcy akrylowej o nazwie Hydrolak Expert Plastmaker

Dla uzyskania ciekawych efektów można stosować tzw. przecierki

Przecierka dokonana na świeżo nałożoną lakierobejcę powoduje znaczne  starcie jej z wyżyn wzoru co zwiększa kontrast z lazurą znajdującą się w dolinach wzoru. W celu wykonania przecierek można użyć płatów tektury falistej o powierzchni ok. 10/20 cm. Powierzchnia  jednego  fragment tektury powinna wystarczyć na przetarcie lazury z jednej deski elewacyjnej.

Więcej informacji znajdziesz na www.plastmaker.pl

Comments are closed.