Imitacja czy oryginał?

Co lepsze? Imitacja czy prawdziwe drewno?

Rewolucja, którą zapoczątkowało wprowadzenie na rynek imitacji drewna, całkowicie zmieniła podejście inwestorów odnośnie aranżacji wnętrz i wykonywania elewacji budynków. Wraz z pojawieniem się wyrobów produkowanych z PCV, styropianu oraz utwardzonej pianki, coraz więcej osób zaczęło dostrzegać ogromną przewagę tego materiału nad tradycyjnym drewnem.

imitacja drewna

Dlaczego warto stosować imitację drewna?

Nie chodzi tu bynajmniej o cenę, która w stosunku do naturalnego drewna jest bardzo atrakcyjna, ale o szereg innych zalet, które zadecydowały o tym, że wyroby drewnopodobne cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Za najważniejszą cechę imitacji drewna uważa się dokładne odwzorowanie pod względem wizualnym każdego rodzaju drewna. Producenci są w stanie wyprodukować dokładnie odwzorowane deski i belki, które z wyglądu niczym nie różnią się od egzotycznych gatunków drzew. Identyczne ułożenie słojów, kolor oraz grubość sprawia, że na pierwszy rzut oka są one nie do odróżnienia od naturalnego drewna. Kolejna istotną zaletą jest wytrzymałość. Każdy, kto posiada zarówno elewację lub elementy wewnątrz budynku z naturalnego drewna doskonale zdaje sobie sprawę, że bez regularnej impregnacji deski w niezmienionej formie nie wytrzymają zbyt wiele czasu. Konieczne jest zatem impregnowanie środkami chroniącymi drewno przez szkodnikami i pleśniami, lakierowanie oraz malowanie kolorem. Wszystkie te czynności można wyeliminować inwestując w imitację drewna. Sztuczne materiały nie ulegają korozji i są odporne na warunki atmosferyczne co czyni je praktycznie bezobsługowymi.

Nieograniczone możliwości stosowania.

Kolejną istotną sprawą jest ogromny wybór elementów. Producenci są w stanie wyprodukować imitacje desek o różnych kształtach, kolorach i grubościach. Zarówno narożniki, elementy półokrągłe, czy nawet płytki niewielkich rozmiarów dostaniemy praktycznie od ręki. Duży wybór umożliwia swobodną i bezproblemową aranżację i wykonanie elewacji nie zważając na żadne przeciwności, które napotykamy przy wyborze naturalnego drewna. Znacznie jest ułatwiony również montaż. W przypadku imitacji drewna, gdzie deski są bardzo lekkie, nie musimy wynajmować w tym celu ekipy budowlanej. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia, aby samemu przytwierdzić wybrane elementy za pomocą specjalnych kołków lub klejów. W odróżnieniu od elewacji drewnianej, materiał z tworzywa sztucznego oddycha, a więc nie powoduje zawilgocenia murów i występowania pleśni. Obróbka tego rodzaju materiału jest ułatwiona, gdyż pianka łatwo się poddaje i w prosty sposób można ją dowolnie dociąć.

Decydując się na imitację drewna można pokusić się o projekt elewacji złożony z kilku gatunków drzew, nie obawiając się, że efekt końcowy będzie wyglądał sztucznie. Wszystkie elementy odwzorowywane są z ogromną dokładnością, więc nie ma możliwości, że ktoś zorientuje się, że jest to sztuczne tworzywo. Wykonana w ten sposób elewacja będzie nie tylko wyglądała estetycznie, ale będzie służyć tez przez długie lata.

drewno na elewacji

Comments are closed.